Όπως κάθε φορά έτσι και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο η Ελλάδα άνοιξε την αυλαία της τελετής έναρξης.
Η «γαλανόλευκη» αποστολή έκανε την είσοδό της στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ιαπωνίας με την Άννα Κορακάκη και τον Λευτέρη Πετρούνια να σηκώνουν ψηλά την ελληνική σημαία.
Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία που την ελληνική σημαία κράτησαν δύο αθλητές, ακολουθώντας τη σχετική απόφαση της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής στο πλαίσιο της Ισότητας των Φύλων.
Ολυμπιακοί αγώνες: Εντυπωσιακή είσοδος της Ελλάδας στην τελετή έναρξης
- Παρασκευή, 23 Ιούλιος 2021 19:35
- Ελλάδα
![](/_thumb/phpThumb.php?src=%2Fcms_files%2Fimages%2Fparaxena%2Folumpiakoi-agones-teleti-enarksis-ellada.jpg&w=750&h=420&zc=1&q=80&hash=5de925e235b20d04a649008060641c94)