Πρόκειται για το πρώτο από τα τρία αριστουργήματα σπουδαίων Ελλήνων συγγραφέων που θα μεταφέρει στην οθόνη ο καταξιωμένος σκηνοθέτης την επόμενη σεζόν, δίνοντας εικόνα και ήχο σε εμβληματικά έργα της λογοτεχνίας μας.
Το διήγημα του Παπαδιαμάντη αφηγείται την ιστορία μιας ηλικιωμένης γυναίκας, της Σκεύως, η οποία όταν μαθαίνει ότι ο γιος της είναι άρρωστος μεταμφιέζεται σε άντρα και γίνεται βαρδιάνος (φύλακας) στα σπόρκα (καράβια που βρίσκονταν σε καραντίνα εξαιτίας της χολέρας), προκειμένου να τον σώσει.
![](/cms_files/images/ksenes-politikoi/783183_f139cf01c5-bf8d95afbd165dde.jpg)
Το σενάριο της σειράς έχουν γράψει ο Σταύρος Αβδούλος και η Ειρήνη Ριτσώνη. Στον ρόλο της κεντρικής ηρωίδας της σειράς, της γριάς Σκεύως, θα δούμε τη Ρένια Λουιζίδου ενώ τον ρόλο του γιου της, Σταύρου, υποδύεται ο Γιώργος Σαββίδης.
Τη Ρηνιώ, το κορίτσι του Σταύρου, ενσαρκώνει η Τζένη Καζάκου.
enikos.gr