Έτρεξαν και απόλαυσαν την ομορφιά της Κρητικής φύσης στον Ορεινό αγώνα Καβουσίου (φωτογραφίες)

  • Πέμπτη, 18 Οκτώβριος 2018 10:46
  • Συντακτική Ομάδα
  • Κρήτη

Με αθλητές από όλη την Κρήτη και από την λοιπή Ελλάδα πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι 6οι Ορεινοί Αγώνες Καβουσίου την Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018. Οι αθλητές με σύμμαχο τον καλό καιρό έτρεξαν σε αρχαία μονοπάτια του ορεινού όγκου της περιοχής, περνώντας από το φαράγγι του Χαυγά και Μέσωνα, τον αρχαίο ελαιώνα του Αζοριά, τα Ξεράμπελα, την κοιλάδα της Αύγου, τους ορεινούς αγροτικούς οικισμούς Παναγία, Μέλισσες, Τσαμάντη, Δρακαλεύρι και τον οικισμό με το πευκόδασος της Θρυπτής. Οι αγώνες συνδιοργανώθηκαν από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Καβουσίου και την Περιφέρεια Κρήτης. 
Στο αγωνιστικό μέρος στη γενική κατάταξη μεγάλος νικητής αναδείχθηκε για δεύτερη φορά ο Γερμανός Ralf Ronneburger με χρόνο 2:07:57 και στις γυναίκες η Χανιώτισα από το σωματείο “ΑΡΚΑΛΟΣ” Ελένη Χαζηράκη με χρόνο 2:27:57. Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων νικητής αναδείχθηκε ο Μανόλης Συλιγνάκης από τη Σφάκα Σητείας με χρόνο 0:51:14 και στις γυναίκες η Χανιώτισα αθλήτρια του σωματείου «ΑΡΚΑΛΟΣ» Αθηνά Παπαδάκη με χρόνο 1:08:48. Νικητές στον αγώνα των 6 χιλιομέτρων στους άνδρες αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Αντωνακάκης με χρόνο 0:32:09 και στις γυναίκες η Νίκη Μπελαδάκη με χρόνο 0:39:24.  


Αναλυτικά τα αποτελέσματα και ανά κατηγορία είναι:
ΑΓΩΝΑΣ 21,5 ΧΛΜ 
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞH ΑΝΔΡΩΝ
RALF RONNEBURGER  TRIATHLON 2:07:57 
 ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ  ARKALOS TRT 2:15:51 
ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΝΑΖΟΠΟΥΛΟΣ  ARKALOS TRT 2:25:17 
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΕΛΕΝΗ ΧΑΖΗΡΑΚΗ   ARKALOS TRT 2:27:57
JULIA MARIA TRILLING LANDSTADT LAUFERS 2:42:01 
ΚΡΙΑΡΑ ΣΟΦΙΑ 3:13:19
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-39 ΑΝΔΡΩΝ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ  ARKALOS TRT 2:15:51
ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΝΑΖΟΠΟΥΛΟΣ  ARKALOS TRT 2:25:17
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ 2:27:37
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49 ΑΝΔΡΩΝ
RALF RONNEBURGER  2:07:57 
 IVANNHS PANAGIVTAKHS ΟΥΚ 2:28:34
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΙΝΑΝΗΣ 2:43:20 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-59 ΑΝΔΡΩΝ
ΜΑΝΟΛΗΣ ΦΙΛΙΠΠΑΚΗΣ 2:27:57 
ΜΑΝΟΛΗΣ ΓΙΑΠΙΤΖΑΚΗΣ 2:43:05
ΙΩΣΗΦ ΚΑΜΠΑΝΑΚΗΣ 2:48:02
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 60 ΚΑΙ ΑΝΩ ΑΝΔΡΩΝ 
ΜΑΝΟΛΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΑΚΗΣ 3:08:51
ΜΑΝΟΛΗΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ 3:58:57 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-39 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΕΛΕΝΗ ΧΑΖΗΡΑΚΗ   ARKALOS TRT 2:27:57
JULIA MARIA TRILLING LANDSTADT LAUFERS 2:42:01 
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΔΡΑΚΑΚΗ 3:49:23
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-50 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΚΡΙΑΡΑ ΣΟΦΙΑ 3:13:19
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50 ΚΑΙ ΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΜΠΕΤΥ ΦΛΩΡΑ 3:33:36 
ΑΓΩΝΑΣ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ 
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΝΔΡΩΝ 
ΜΑΝΟΛΗΣ ΣΥΛΙΓΝΑΚΗΣ 0:51:14 
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 0:58:03
COMAN CRYSTIAN  1:03:08
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΑΘΗΝΑ ΠΑΠΑΔΑΚΗ   ARKALOS TRT 1:08:48 
ΡΟΖΑΛΙΑ ΑΓΙΟΥΤΑΝΤΗ 1:13:37
ΑΝΝΑ ΚΟΝΚΙΝΑ 1:14:06
ΑΓΩΝΑΣ 6 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ 
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΝΔΡΩΝ 
ΘΟΔΩΡΟΣ ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ 0:32:09
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΝΑΒΑΚΗΣ 0:37:06 
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΑΦΑΝΤΑΚΗΣ MIKRO JIM 0:39:06 
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 
ΝΙΚΗ ΜΠΕΛΑΔΑΚΗ MIKRO JIM 0:39:24 
ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΕΤΡΑΚΗ G.VALERGAS RUNNING TEAM 0:40:45
AMELIA RANNEDURGER 0:43:46 

 

Αφηστε καποιο σχολιο