Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω - Μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με τους Αλατσατιανούς και τη Τζωρτζίνα Αλεξάκη

  • Thursday, 12 July 2018 09:24
  • Συντακτική Ομάδα
  • Μουσική

Η χορωδία και το χορευτικό του συλλόγου Αλαστατιανών Νομού Ηρακλείου, με τη συνοδεία εξαμελούς ορχήστρας και της Τζωρτζίνας Αλεξάκη, παρουσιάζουν το μουσικοχορευτικό πρόγραμμα:

«τι να θυμηθώ ... τι να ξεχάσω»

Τραγούδια και χοροί, με σειρά εμφάνισης:

1. Καμπάνα του Εσπερινού, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύει η χορωδία).
2. Μες΄ του Βοσπόρου τα Στενά, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύει η χορωδία).
3. Αρχίνα Γλώσσα μου Γλυκιά, παραδοσιακό Μικράς Ασίας, (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία, Αλατσατιανός Μπάλος χορεύει το χορευτικό).
4. Οι Καμπάνες της Αγιάς Σοφιάς, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη -Χορωδία).
5. Μπαμ, (ορχηστρικό - χορεύει το χορευτικό).
6. Δυό παλικάρια απ΄τ΄Αιβαλί, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύει η χορωδία).
7. Απτάλικο, (ορχηστρικό - χορεύει το χορευτικό).
8. Η Προσφυγιά, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύει η χορωδία).
9. Γιατζηλαριανοί, Συρτός Ερυθραίας (ερμηνεύει η χορωδία - χορεύει το χορευτικό). 
10. Πέτρα – Πέτρα χτίσαμε, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία).
11. Τέσσερα Μάτια, παραδοσιακό Μικράς Ασίας, Αρτάκης (ερμηνεύει η Τζωρτίνα Αλεξάκη - χορεύει το χορευτικό).
12. Η Σμύρνη, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία).
13. Αιβαλιώτικο Ζειμπέκικο (ορχηστρικό - χορεύει το χορευτικό).
14. Γιορτή Ζειμπέκηδων, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία).
15. Σκέρτσο Πεταχτό, Σκέρτσο πεταχτό, παραδοσιακό Μικράς Ασίας, (ερμηνεύει η χορωδία - χορεύει το χορευτικό) 
16. Το Σπίτι μου το Πατρικό, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία).
17. Γιωργίτσα, παραδοσιακό Μικράς Ασίας, (ερμηνεύει η Τζωρτίνα Αλεξάκη - χορεύει το χορευτικό).
18. Πήρε Φωτιά το Κορδελιό, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα,  (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη - Χορωδία).
19. Δημητρούλα, στίχοι-μουσική Παναγιωτης Τούντας, (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη – Χορωδία - χορεύει το χορευτικό).
20. Τι να Θυμηθώ, Τι να Ξεχάσω, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύει η χορωδία).
21. Ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς, στίχοι Πυθαγόρα - μουσική Απ. Καλδάρα, (ερμηνεύει η χορωδία).
22. Αλατσατιανή, παραδοσιακό Μικράς Ασίας, Ερυθραίας(ερμηνεύει η χορωδία - χορεύει το χορευτικό).
23. Χαρικλάκι, στίχοι-μουσική Παναγιωτης Τούντας, (ερμηνεύουν: Τζωρτίνα Αλεξάκη – Χορωδία - χορεύει το χορευτικό).

Η χορωδία του Συλλόγου αποτελείται από τους:

1. Βερδιάκη Βάλια
2. Βερικάκη Ελευθερία
3. Βογγιουδάκη Αριστέα
4. Βρούχου Δωροθέα 
5. Γεωργαντά - Κοιλάδη Αντωνία
6. Δανδάλη - Πετούση Εύα
7. Δανδαρή Όλγα
8. Ζαχαράκη Ζαχαρούλα
9. Ζερβακάκη Μαρία
10. Θαλασσινού Μαρία
11. Θεμελή Ειρήνη
12. Καναβάκη - Αρκουλάκη Εύα
13. Κανάκη Μαρία
14. Καρέλης Νικόλαος
15. Καρύδη Μαρία
16. Καρύδης Εμμανουήλ
17. Κελαιδή Εριέτα 
18. Κουμπανάκης Γεώργιος
19. Κουντάκη Καλλιόπη
20. Λιαπούδη Δώρα
21. Μακαρώνα Βάσω
22. Ξυλούρης Κωνσταντίνος
23. Οικονόμου Μαρία
24. Παττακού Μαρία
25. Πρεβελιανάκη Μαρία
26. Ραπανάκης Γιάννης
27. Σκουρογιάννη - Κοιλάδη Μαρία
28. Σταματάκης Νικόλαος
29. Τσιχλή Γεωργία
30. Φουρούλη Άννα
31. Φραγκούλη Μάγδα
32. Χατζηαδάμ Χριστινα
33. Χατζηπαράσχου Εύα 
34. Χριστινίδη Μαρίνα
Η ορχήστρα αποτελείται από τους εξής:
Κουρούπης Γιώργος, - Βιολί, 
Πατήρ Τζάβλας Γεώργος -  Κανονάκι, 
Αντώνης Μποτονάκης, -Πλήκτρα
Φραγκιαδάκης Αντώνης , -Λαούτο, 
Μοσχονάς Νίκος, - Κρουστά,
Αθανάσιος Καλυβάς, - Κρουστά

Solo τραγούδι: Τζωρτζίνα Αλεξάκη

Δ/νση χορωδίας - ορχήστρας: Αντωνακάκης Νίκος

Την χορευτική ομάδα ενηλίκων αποτελούν, κατά αλφαβητική σειρά οι εξής:

1. Ανδρεαδάκη – Ατσαλάκη Μαρία
2. Αλεξανδράκη Αργυρω
3. Ανδρεαδάκη Πόπη
4. Ανδρεαδάκης Βαγγέλης
5. Καλυβά Τασούλα
6. Καφούση Κατερίνα
7. Κουναλάκη Αργυρώ
8. Κουρεπίνης Τάσος
9. Λαμπρινουδάκη - Βάβουλα Πόπη
10. Λαμπρινουδάκης Γιώργος
11. Μακρή Ελένη
12. Μασέλη Άννα
13. Μαυράκη Χαρά
14. Μπιζανάκη Μαριαλένα
15. Πατεράκη Ζακελινα
16. Σουλτάτου Σοφία
17. Τερζόγλου Βάσω
18. Τραβαγιάκη Γωγώ
Την παιδική χορευτική ομάδα αποτελούν, κατά αλφαβητική σειρά οι εξής:

1. Καρατζά Ευαγγελία
2. Κουρεπίνης Τάσος 
3. Κουρεπίνη Στέλλα
4. Παπαδάκη Μαρία Σταυρούλα

Επιμέλεια - Διδασκαλία χορών: Κουρεπίνης Τάσος

“ Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον “ - Γιώργος Σεφέρης

Αφηστε καποιο σχολιο