Βραβεύουν τα ... μαθηματικά μυαλά! - Οι 53 μαθητές από το Ηράκλειο που διακρίθηκαν σε Πανελλήνιο διαγωνισμό

  • Πέμπτη, 19 Απρίλιος 2018 20:36
  • Συντακτική Ομάδα
  • Κρήτη

Τους 53 μαθητές που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Μαθηματικών από Γυμνάσια και Λύκεια θα βραβεύσει σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή, 22 Απριλίου, στις 11:00  το πρωί, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Λυκείου Ηρακλείου, η  Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ηρακλείου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της Μαθηματικής Εταιρείας: "Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ηρακλείου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας συγχαίρει τους 53 μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων του Nομού Ηρακλείου που διακρίθηκαν και στον 78ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο Θαλής», «Ο Ευκλείδης» καθώς και «Ο Αρχιμήδης» (35η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα).

Συγχαίρει επίσης  τους μαθητές της Α Γυμνασίου που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον 6ο τοπικό διαγωνισμό «Ο Eπιμενίδης».

Στον  «Αρχιμήδη» από όπου προκύπτουν οι καλύτεροι μαθητές της χώρας μας στα μαθηματικά από τους οποίους γίνεται και η σύνθεση των εθνικών ομάδων που μας εκπροσωπούν στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Μαθηματικών (μαθητών Γυμνασίου)  καθώς επίσης και στη Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών (μαθητών Λυκείου), συμμετείχαν 14 μαθητές από τον νομό μας και διακρίθηκαν τέσσερις οι οποίοι συνέχισαν και στον προκριματικό.

Σημειώνεται πως στην κατηγορία των Νέων (μαθητές Γυμνασίου), ο μαθητής της Γ Γυμνασίου του Παγκρητίου Επ/ρίου Σμυρνάκης Νίκος του Ιωάννη πέτυχε τη συμμετοχή του στην Εθνική Ομάδα Νέων καταλαμβάνοντας τη 6η θέση, που σημαίνει ότι θα λάβει μέρος στην 22η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων 2018 εκπροσωπώντας τη χώρα μας.

Στην κατηγορία των μεγάλων (μαθητές Λυκείου), ο μαθητής της Α’ Λυκείου του Πειραματικού Λυκείου Ηρακλείου Μαργαρίτης Μηνάς του Αντωνίου κατέλαβε την 9η θέση πανελληνίως και 1η μεταξύ των μαθητών της Α Λυκείου, που σημαίνει ότι είναι 3ος αναπληρωματικός στην 6 μελή Εθνική Ομάδα των μεγάλων, όπου θα συμμετάσχει με την αναπληρωματική Εθνική Ομάδα στην 35η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα διεκδικώντας ταυτόχρονα μία θέση στην Εθνική Ομάδα για συμμετοχή στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Μαθηματικών τον Ιούλιο.

Επίσης συμμετείχαν στον Προκριματικό Διαγωνισμό άλλοι δύο μαθητές του νομού μας, ο Βρετουδάκης Μάνος του Ιωάννη από το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και ο Στρατάκης Ανδρέας του Εμμανουήλ από το Παγκρήτιο Εκπ/ριο, αμφότεροι μαθητές της Γ’ Λυκείου".

 

Οι μαθητές του νομού μας που διακρίθηκαν είναι:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «ΕΠΙΜΕΝΙΔΗΣ»
(ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) 1o ΒΡΑΒΕΙΟ-ΑΡΙΣΤΕΙΟ

Βισκαδουράκης Γιώργος, Γυμνάσιο Γουβών Ηρακλείου

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ

Αργύρη Κατερίνα-13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Γρεβετζάκης Γιώργος-Παγκρήτιο Εκπ/ριο
Καγιαμπάκης Γιώργος-14ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου
Μπουμάκης Αντώνης-1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Πολυχρονάκης Ιωάννης-1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Πρωτοσύγγελος Ιωακείμ-4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

ΕΠΑΙΝΟΙ

Βασιλάκη Στέλλα-3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Θεοδωρακάκη Πελαγία-Φωτεινή-3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Πάμφιλος Ιάσονας-3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Ροδιτάκη Μαρία-4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Σπυριδάκη Στέλλα-Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
Φοινικιανάκη Στέλλα-6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Χαραμή Μαρία-3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Παπαδοπούλου Ευγενία-4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ  ΘΑΛΗΣ 2017-18
Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Αποστολάκη Ευφροσύνη 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Βελιδάκη Καλ.- Μαρία, Γυμνάσιο Αγίων Δέκα
Βισκαδουράκης Γεώργιος, Α’ Τάξη, Γυμνάσιο Γουβών
Γενναράκης Νικόλαος, 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Καγιαμπάκης Γεώργιος ,Ε’ Τάξη, 14ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Κουτσάφτης Ευστράτιος, 5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Λιαπάκης Νικόλαος 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Λουλουδάκη Αγγελική 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Ματθαιάκη Νεφέλη 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Παπιδάκης Γεώργιος, Α’ Τάξη, Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλκείου
Σωμαράκη Ευφροσύνη, Γυμνάσιο Προφήτη Ηλία
Σωμαράκης Γεώργιος, 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Ταβερναράκης Εμμανουήλ, Α’ Τάξη, Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
Τζωρτζακάκη Κων/να, Γυμνάσιο Μοιρών
Χαιρέτης Γεώργιος, 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Χατζηαθανασίου Ελευθ.-Γεωργ.,  Γυμνάσιο Αρχανών

  Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Αγγελάκη Ευαγγελία, 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Αποστολάκη Άννα, 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Βισκαδουράκης Μανώλης, Γυμνάσιο Γουβών
Γιαλιτάκης Γιάννης, Μουσικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
Ζαφειροπούλου Κατερίνα, 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Κωστάκης Τηλ.-Παναγιώτης ,Γυμνάσιο Μοιρών
Λαγουδάκη Μαρία, Γυμνάσιο Μοιρών
Λαντζουράκη Όλγα, Πειραματικό Γυμνάσιο
Παυλάκη Βασιλική, 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Πρωτοσύγκελλος Τίτος ,4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Σκαρσούλη Ιωάννα, 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
Σμυρνάκης Νίκος ,Παγκρήτιον ιδιωτικό εκπ/ριο.
Τσαγκαράκης Εμμανουήλ, Γυμνάσιο Μαλίων
Χουστουλάκης Ροδάμανθος, Γυμνάσιο Μοιρών

 Α’  ΛΥΚΕΙΟΥ

Αγγελιδάκης Αντώνης ,Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Γιαννακόπουλος Μιχάλης, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Ζαϊμάκης Ορφέας, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Μαργαρίτης Μηνάς, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Ξεκινάκης Γιώργος, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Σκούρα Αικατερίνη ,3ο ΓΕΛ Ηρακλείου
Σπυριδάκης Μάνος, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Ταβερναράκης Νίκος ,Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Τζωρτζοπούλου Ελευθερία, 1ο ΓΕΛ Ηρακλείου
Ψαρουδάκης Χαράλαμπος, ΓΕΛ Αρχανών

 Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Γλακουσάκη Σίσσυ, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Καρφάκης Γεώργιος, 2ο ΓΕΛ Ηρακλείου
Πυλιώτης Αθανάσιος, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Σμυρνάκης Μανόλης, Παγκρήτιον ιδιωτικό εκπ/ριο
Φίλιππας Γιάννης, 2ο ΓΕΛ Ηρακλείου

 Γ ‘ΛΥΚΕΙΟΥ

Βρετουδάκης Μάνος, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Κοντοπρια Μαρία, ΓΕΛ Νέας Αλικαρνασσού
Λεβεντάκη Πετρούλα, ΓΕΛ Νέας Αλικαρνασσού
Παπανικολάου Ερμιόνη, Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου
Σαπουντζάκης Χρόνης, 2ο ΓΕΛ Ηρακλείου
Σπανάκης Μιχάλης, ΓΕΛ Νέας Αλικαρνασσού
Στρατάκη Ανδρέας, Παγκρήτιον ιδιωτικό εκπ/ριο

 

Αφηστε καποιο σχολιο